Донецький обласний центр туризму
та краєзнавства учнівської молоді
МЕНЮ
deco

13 травня - 100 років із дня народження Івана Запісочного (1922-2001), вченого, фізика

13 травня - 100 років із дня народження Івана Запісочного (1922-2001), вченого, фізика

Іван Прохорович Запісочний – один із фундаторів фізичної науки і наукової школи з атомної фізики в Україні, належить до числа тих видатних особистостей, хто, як кажуть, зробив себе сам, пройшовши справді нелегкий життєвий шлях.

Народився у селянській сім’ї в с. Митьки на Черкащині. В 1941 році з відзнакою закінчив школу. Воював на фронтах ІІ світової війни, пройшовши фронтовими дорогами України, Молдови, Румунії, Югославії Угорщини.

Незважаючи на інвалідність, у 1945 році вступив на фізико-математичний факультет університету, який з відзнакою закінчив у 1950 році.

По закінченні навчання став талановимит фізиком-експериментатором в галузі атомної фізики. З 1953 року життя і діяльність професора І.П. Запісочного пов’язані з Закарпаттям та Ужгородом. Тут розкрився його талант як вченого, педагога та організатора науки. пов’язані з Закарпаттям та Ужгородом. В університеті ним були засновані кафедри оптики та квантової електроніки.

 І. П. Запісочний один із перших закарпатських вчених, який у далекі 1970-і роки неодноразово побував на міжнародних конференціях у США (1969, 1975), Югославії (1970), Франції (1975). Здійснена професором та його учнями робота дала підстави стверджувати, що в Ужгороді створена наукова школа світового рівня в галузі атомної фізики і квантової електроніки, яку називали школою професора Запісочного.

В 1981 році за ініціативи науковця було відкрито Ужгородське відділення Інституту ядерних досліджень, а згодом самостійний Інститут електронної фізики НАН України. Вченому триці призначалася Державна стипендія як видатному діячеві в галузі науки. Він був нагороджений орденом Слави ІІІ ступеня.

фото-матерiали