Донецький обласний центр туризму
та краєзнавства учнівської молоді
МЕНЮ
deco

30 березня - 130 років із дня народження Стефана Банаха (1892-1945)

30 березня - 130 років із дня народження Стефана Банаха (1892-1945)
2.png

30 березня - 130 років із дня народження Стефана Банаха (1892-1945), вченого, математика, одного із засновників сучасного функціонального аналізу.

Банаха називають генієм математики. Не маючи закінченої вищої освіти, він був провідним математиком, деканом фізико-математичного факультету Львівського університету та отримав найвищі наукові звання.

Народився Стефан Банах 30 березня 1892 року в Кракові. Після закінчення гімназії він виїхав на навчання до Львова без фінансової підтримки і повинний був сам заробляти на навчання.

Життя Стефана круто змінилося навесні 1916 року, після випадкової зустрічі з Хуго Штейнхаусом, відомим математиком.

У своїх спогадах Хуго Штейнхаус стверджував, що «найбільшим відкриттям його життя став Стефан Банах».

З 1922 року Стефан Банах розпочинає працювати у Львівському університеті. Таким чином, університет, беручи до уваги особливий талант і наукову цінність робіт, присвоює Банаху найвищі наукові ступені. Банах стає четвертим професором математики на математико-природничому факультеті.

Математичний геній став професором, не маючи закінченої вищої освіти, любив футбол, що вважався «плебейським» видом спорту, не переймаючись відсутністю добрих манер,

Величезний ентузіазм викликала його праця «Теорії операцій», і, зрештою, діяльність цілої Львівської математичної школи.

Його відкриття стали золотим фондом математики XX ст. Польське математичне товариство заснувало премію ім. С. Банаха.

Останні роки Стефан Банах жив у будинку Рідлів на вулиці Двєрніцького, нині вулиця Свєнціцького, 12.

Помер 31 серпня 1945 р. у віці 53 роки. Похований у склепі родини Рідлів (пол. Riedl) на Личаківському цвинтарі, поле №1а.

1946 року іменем Банаха названо одну з вулиць Львова, а у 1992 року на корпусі Львівського національного університету ім. Івана Франка, на вул. Грушевського, 4, встановлено меморіальну таблицю.

фото-матерiали