Марфа Тимченко — видатна майстриня Петриківського розпису
25 березня виповнюється 100 років від дня народження видатної майстрині Петриківського розпису, народної художниці України, лауреата премії імені Катерини Білокур — Марфи Ксенофонтіївни Тимченко (1922-2009).
Народилася майстриня на батьківщині Петриківського розпису — у селі Петриківка на Дніпропетровщині у родині хліборобів. Ще з дитинства дівчинка виявила неабиякий хист до малювання, тому Марфа вступила до Петриківської школи декоративного розпису.
У 1938 році Марфу направляють до Києва для навчання у школі майстрів народної творчості. Коли ж Марфу Тимченко прийняли до школи народної творчості, вона вирішила: «Якщо стану художницею, обов’язково намалюю своє дитинство, свою рідну Петриківку!».
Після закінчення навчання молода майстриня працює у кількох художніх закладах, де створює цікаві взірці розписів тарілок, дерев’яних коробок та тканин під батік. У 1947-48 році художниця вперше створює дерев’яну тарілку з портретом Тараса Шевченка. А герої з його творів згодом знайдуть своє відображення не лише на картинах художниці, які часто використовуватимуть як ілюстрації до книжок та листівок, але і в інтер’єрах пароплава «Тарас Шевченко» над яким майстриня працювала наприкінці 1940-х років.
На початку 50-х Марфа Тимченко влаштувалася на роботу у Київський експериментальний кераміко-художній завод, де почала оздоблювати петриківським розписом порцеляну та засвоює техніку малювання по фарфору. Її вироби набули значної популярності та широкого визнання, почали експортуватися до багатьох країн: США, Франції, Німеччини, Японії та інших.
Птахи та квіти були найулюбленішими сюжетами Марфи Тимченко.
Одним з найбільших і найважливіших доробків творчої спадщини Марфи Тимченко було оздоблення магазину іграшок «Казка» по вулиці Великій Васильківській (тодішня Червоноармійська), виконане разом з чоловіком Іваном Скицюком та донькою Оленою Скицюк у 1979 році до Міжнародного дня Дитини. Ці унікальні декоративні розписи, які ілюстрували фрагменти багатьох казок, упродовж багатьох років були улюбленим місцем київських дітлахів.